A tartós parfüm titkai
Mindenki szeretné egész nap érezni magán kedvenc parfümje mámorító illatát, és nagyon csalódottak vagyunk, amikor egyszer csak azt vesszük észre, hogy elillant a minket körülölelő parfümfelhő. Sokan úgy gondolják, hogy inkább biztosra mennek és jól befújják magukat reggel, így egész biztos minden kollega, de még a szomszédok is élvezhetik majd az illatot. Szerencsére ennek nem kell így lennie: A tökéletes bázisjegy kiválasztásától a parfüm permetezési technikákig sok mindent tehetünk, hogy fokozzuk az illat intenzitását, úgy, hogy akár egész nap kitartson!
EDP vagy EDT?
Ha szeretjük az erős, intenzív illatokat és fontos szempont számunkra, hogy sokáig érezhető legyen, parfümöt, vagyis eau de parfum-öt, rövidítve EDP-t válasszunk. Ha nem kedveljük, vagy érzékenyek vagyunk az erős illatokra (pl. fejfájást, hányingert okoz) akkor mindenképp a könnyedebb, légiesebb eau de toilette vagy cologne (kölni) az ideális választás.
A parfüm magas koncentrációban tartalmazza a parfümolajat, így jóval tartósabb és erőteljesebb az aromája. Az alapjegyek azok az összetevői az illatnak, amelyek a leghosszabban megmaradnak. A fejjegy összetevői, mint például a citrusfélék, kb. 10-15 percig érezhetőek a bőrön (ezek az aromák illannak el a leghamarabb), míg az alapjegyek akár napokig is érezhetőek.
Ha szereted a nehezebb, fás illatokat, akkor jó esélyed van rá, hogy egész nap élvezheted az illatfelhőt, mert ezek az alapjegyek rendkívül erőteljesek. Ha a könnyű, virágos, illetve friss, citrusos illatokat kedveled, akkor a trükk az illatjegyek rétegzésében rejlik. Például, ha egy fás illatot kombinálunk egy friss, nyári illattal, jóval tartósabb hatást érhetünk el.
Rétegzés
Az illatmolekulák a bőr olajtartalmához kötődve fejtik ki legintenzívebben hatásukat, tehát ha testápoló krémmel vagy olajjal bekenjük bőrünket és aztán fújjuk rá a parfümöt, a tartósság szempontjából kedvezőbb bőrfelületet kapunk. A parfümök használatára az egyik legjobb alkalom, ha zuhanyzás után permetezzük bőrünkre. A megfelelően hidratált bőr jobban tartja az illatanyagot. Másik szuper megoldás, ha a parfümöt alapozzuk egy hozzá illő illatú testápolóval. A csuklóra vagy nyakra kenhetünk egy kis ajakbalzsamot, ami szintén segít fixálni a ráfújt illatot.
Ne dörzsöljük!
A parfümöt a bőrön lévő pulzuspontokra fújjuk: csuklóra, könyökre, nyakra, fül mögötti területre. Ezek azok a pontok, ahol az illat a legjobban ki tud teljesedni, mivel a bőr itt melegszik fel a legjobban. Furcsán hangzik ugyan, de a térdhajlatba fújt parfüm is sokáig érezhető. Az illatot ne dörzsöljük, hagyjuk, hogy kibontakozzon ahogy felmelegszik a bőrön. Inkább hordjunk magunknál egy kisebb mennyiséget a parfümből, amivel nap közben vagy este felfrissíthetjük az illatjegyeket.
Fújjuk a hajunkra
Sokan alábecsülik az illatok erejét a hajkoronában. Pedig ha a frizuránkra permetezzük a parfümöt, nagyon hosszú ideig élvezhetjük majd az ízletes aromákat. Egy gyengéd fújás a hajra vagy a sálra tökéletes módja annak, hogy előcsalogassuk a parfüm minden erejét, amely hosszú ideig kitart majd a textíliákon és a hajkoronán. Mielőtt elhagyjuk otthonunkat, fújjunk ki a parfümből egy keveset és sétáljunk át rajta. Így az illat finoman megtelepedik a ruhán és a hajon. Ne permetezzünk azonban túl sokat és túl közelről, mert a parfümolaj foltokat hagyhat a ruhán
Tárolás és adagolás
Fontos, hogy a parfümöket hűvös, sötét helyen tároljuk, mivel a hő és a fény rongálja a minőségét. Óvatosan adagoljuk, mert saját magunkon sokkal kevésbé érezzük, mint a környezetünkben lévő emberek. Az agy alkalmazkodik a környező illatokhoz egy bizonyos idő elteltével, így könnyen lehet, hogy mi ugyan már nem érezzük magunkon, mások viszont erősebben, mint gondolnánk.
Mi minden befolyásolhatja még egy parfüm időtartamát?
Alapvetően ki lehet jelenteni, meglehetősen szubjektív, hogy meddig érezzük magunkon az adott parfümöt, hiszen, ahogy azt az előzőekben leírtuk, bizonyos idő elteltével „orrunk hozzászokik” a minket körülvevő illathokoz/szagokhoz. Az egyes márkákon belül is természetesen lehet eltérés a termékek tartóssága között (hiszen az összetevők is különböznek!)
Fontos tudni, hogy egyénfüggő, pl. kémiai, hormonális tényezők is befolyásolják az illatanyagok tulajdonságait, hiszen biztosan észrevettük már, hogy a parfümöknek eltérő illatuk lehet más embereken. Ugyanez igaz a parfüm intenzitására, időtartamára is. A bőrtípus, a hőmérséklet, sőt még a kedélyállapot is hatással lehet az aromák erősségére.
Érdekesség, hogy viszonylag gyakran előfordul az is, hogy a már régóta használt kedvenc termékünk illata idővel gyengül, de éppen az ellenkezője is megtörténhet. Mielőtt abba a hibába esnénk, hogy azonnal hamisnak/rossz minőségűnek bélyegezzük a megrendelt parfümöt, érdemes kifújni belőle egy tesztcsíkra, amit aztán félreteszünk, majd később megszagoljuk, hogy érezhető-e még az illat, illetve milyen intenzitású.
Bízunk benne, hogy találtál cikkünkben számodra hasznos tippeket, információkat a témával kapcsolatban, amit hasznosítani is tudsz.